Zaujatí rostlinami

Lidé si s sebou od nepaměti přinášeli do svých příbytků rostliny, ať už to bylo k lékařským účelům, na vaření, pro radost z jejich pěstování nebo také proto, aby jen obdivovali křehkou krásu řezaných květů aranžovaných do váz.

Počátek pěstování rostlin v interiéru je možné dávat do souvislosti s rozvojem objevitelských výprav raného novověku a značnou odvahou mnoha statečných mužů, kteří na svých cestách po souši i po moři strávili nekonečně dlouhé měsíce nebo i roky. V dosud neprozkoumaných krajinách hledali nové druhy rostlin, které by přivezli s sebou domů a uspokojili tak stále se zvyšující nároky jejich obdivovatelů a sběratelů z nejvyšších vrstev společnosti. S rozšiřujícím se sortimentem šla ruku v ruce též potřeba vytvářet to nejlepší možné prostředí pro dlouhodobé přechovávání teplomilných rostlin v chladném podnebí Evropy. Začíná se odvíjet příběh vědecké zvídavosti a rozvoje nových technologií.

Tato výstava se, v rámci svých sedmi zastavení, věnuje historickému vývoji uplatňování rostlin v nejbližším okolí člověka. Jednotlivá zákoutí nás provedou historií aranžování květin i pěstováním rostlin v interiéru. Seznámí nás s vývojem architektonických objektů určených pro dlouhodobé uchovávání exotických rostlin v našich klimatických podmínkách a také s lovci rostlin, s nimiž se vydáme na objevitelské cesty za vzácnými exempláři. Výstavu doprovázejí živoucí exponáty a objekty důležité pro dovoz a pěstování rostlin nebo pro jejich odpovídající prezentaci v interiérech budov. Důležitou součástí je též ukázková obnova dobového květinového záhonu na parteru lednického zámku.

Vydejte se s námi na objevitelskou cestu, která Vám přinese poznání historických souvislostí používání rostlin nejen v našich domovech.

Následující květinová zastavení

error: Obsah je chráněn!!